Informujemy, że został już ustalony termin "odłożonego" Bierzmowania:

WTOREK - 27 PAŹDZIERNIK 2020 GODZINA 18.00

- SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA, GODZINA 11.00: PRÓBA W KOŚCIELE

- PONIEDZIAŁEK 26 PAŹDZIERNIKA, GODZINA 16.15: SPOWIEDŹ.

LITURGIA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

Po Ewangelii biskup rozpoczyna z proboszczem przepisany w liturgii dialog:

Kapłan:

Czcigodny Ojcze, Kościół święty prosi przeze mnie o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej tu młodzieży.

Biskup:

Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?

Kapłan:

Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do bierzmowania, uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty.

Biskup:

Droga Młodzieży, powiedzcie przed zgromadzonym tu Kościołem, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie?

KANDYDACI:

Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.

Wszyscy:

Amen.

HOMILIA

Po homilii w postawie stojącej kandydaci odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Biskup zadaje pytania kandydatom do bierzmowania, mówiąc:

Biskup:

Pytam każdego z was: Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?

Wyrzekam się.

Biskup:

Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi? Kandydaci: Wierzę.

Biskup:

Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

Biskup:

Czy wierzysz w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, którego masz dzisiaj otrzymać w sakramencie bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w dzień Pięćdziesiątnicy?

Biskup:

Czy wierzysz w święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

Biskup:

Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

Kandydaci i wszyscy obecni w kościele:

Amen.

WŁOŻENIE RĄK

Biskup stoi zwrócony do ludu i złożywszy ręce odmawia modlitwę, którą kończy słowami: Przez Chrystusa, Pana naszego.

Kandydaci i wszyscy obecni w kościele:

Amen

NAMASZCZENIE KRZYŻMEM

Kandydaci do bierzmowania dwójkami podchodzą do biskupa. Świadek bierzmowania kładzie prawą rękę na ramieniu kandydata. Biskup kreśli znak krzyża na czole kandydata, namaszczając je olejem Krzyżma św. i mówi:

N., PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO.

Bierzmowany:

AMEN.

POKÓJ Z TOBĄ.

Bierzmowany:

I Z DUCHEM TWOIM.

(kandydaci podchodzą do biskupa na tzw. suwak, mając złożone ręce)

MODLITWA POWSZECHNA