PARAFIA ŚWIĘTEGO PAWŁA

RUDA ŚLĄSKA - NOWY  BYTOM

11.11. 2019 r. - Święto Niepodliegłości i Wspomnienie św. Marcina

 

Rogale święto marcińskie – słodki przysmak

Święty Marcin urodził się około 316 r. na Węgrzech, był synem rzymskiego legionisty. Jako dziecko Marcin przeniósł się do Włoch, gdzie poznał chrześcijan i jako 10-latek wpisał się na listę katechumenów, ale chrzest przyjął dopiero w wieku 23 lat.

Życie Św. Marcina pełne było niezwykłych uczynków. Pewnego dnia kiedy wjeżdżał wraz z wojskiem do Amiens w Gallii zobaczył przy bramie miasta zmarzniętego żebraka. Była zima, na dworze tęgi mróz, a ów człowiek odziany był w liche łachmany. Żal się zrobiło Marcinowi żebraka, odciął więc mieczem połowę swojego żołnierskiego płaszcza – cały swój majątek i podarował go nieznajomemu człowiekowi.

Ze św. Marcina łączy się legenda mówi, że pewien cukiernik znalazł podkowę, którą zgubił koń świętego Marcina. Zainspirowany, uformował ciasto na kształt podkowy, ozdobił migdałami, upiekł i rozdał rogale biednym na wzór świętego. 

 

 

W niedzielę 10 listopada, w wigilię wspomnienia św. Marcina będzie można w kawiarence parafialnej poczęstować się „święto Marcińskim rogalem” i napić się dobrej kawy.

Z A P R A S Z A M Y po MSZACH ŚWIĘTYCH o GODZINIE 8.00, 10.00 i 11.30 do PARAFIALNEJ KAWIARENKI "BARKA"

 

 

Modlitwa do św. Marcina: Św. Marcin z Tours to wzór dobrego pasterza. Spotkał na swojej drodze ubogiego i zmarzniętego człowieka. Przeciął więc mieczem płaszcz i jedną z części podarował mężczyźnie. Potem we śnie ukazał mu się Jezus, okryty tym właśnie płaszczem. Niech jego wstawiennictwo pomoże nam zrozumieć, że budowanie sprawiedliwego świata jest możliwe dzięki okazywaniu braterskiej miłości. * Boże, Ty zostałeś uwielbiony przez życie i śmierć Świętego Marcina, biskupa, odnów w naszych sercach cuda Twojej łaski, aby ani śmierć, ani życie nie mogły nas odłączyć od Ciebie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen