5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 29.03.2020

Kiedy wchodzimy do kościoła i zauważamy, że wszystko jest zakryte, od razu wiemy, że coś jest nie tak. Te dzisiejsze zasłony na krzyżach są mocną zachętą do zastanowienia się nad tym, co się stało? A w dodatku Msze św. celebrowane bez udziału wiernych. Dla niektórych, jest to nie-zrozumiałe. Dla nas, te dwa znaki są bardzo czytelne, bo wiemy, że „zasłonięty nie zawsze oznaczać musi niewidoczny, a pusty nie zawsze oznacza nieobecny”. Przyjmujemy więc z pokorą, to wszystko co się wydarzyło i jeszcze wydarzy na świece w związku z koronawiarusem. To prawda, że obecnie tracimy na moment Chrystusa z oczu, ale tylko po to, aby za chwilę zobaczyć Go sercem. Tracąc Jezusa z oczu, możemy Go jednak dostrzec duchowo, a to w chrześcijaństwie jest istotne. A doświadczając w pustych kościołach niejako namacalnie pewnej „nieobecności Chrystusa” w naszych nawracających się sercach, pogłębiamy tak naprawdę wiarę Jego realną obecności.

Informujemy, że wobec wprowadzonego w Polsce tzw. stanu epidemii i zgodnie z najnowszym zarządzeniem Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca od dziś aż do odwołania celebrowanie Mszy św. odbywa się bez obecności wiernych. Kapłani odprawiają Msze św. w zamówionych intencjach w Kaplicy św. Anny: w tygodniu o 8.00; a niedziele o 8.00 i 10.00. Intencje mszalne z innych godzin zostały przeniesione na powyższe.

Za tydzień nie będzie błogosławieństwa palm.

Także celebracja Triduum Paschalnego oraz Mszy św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego odbywać się będzie bez obecności wiernych. Z dniem 29 marca dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Nasz kościół pozostaje otwarty jako miejsce na indywidualną modlitwę i adorację.

Aż do odwołania nie będzie możliwości skorzystania ze Spowiedzi Św. w zwyczajnej formie (w konfesjonale). W sytuacjach wyjątkowych umożliwiamy skorzystanie ze Spowiedzi św. tym wiernym, którzy uprzednio, telefonicznie o to poproszą. Miejscem Spowiedzi św. będzie Kaplica MB Bolesnej.

Nie będzie przedświątecznych odwiedzin chorych.

Jeśli zauważymy, że obok nas mieszkają osoby starsze albo samotne, które potrzebują pomocy, np. żeby pójść do apteki czy zrobić zakupy, to im pomóżmy albo zadzwońmy na parafialny telefon duszpasterskich dyżurów w celu otrzymania informacji i duszpasterskiej pomocy lub duchowego wsparcia: 603 980 821. Pragniemy w tym miejscu zaznaczyć, że parafia nieprzerwanie przygotowuje codziennie blisko sześćdziesiąt śniadań dla głodnych i ubogich. W tych dniach pojawia się ryzyko myślenia tylko o sobie samych. A ubodzy? Dla nich wszystko jest trudniejsze. Nie możemy i nie wolno nam zapomnieć o wyciąganiu ręki do tych, którzy potrzebują pomocy. Powoli kończą się nam produkty żywnościowe, dlatego prosimy o konserwy, smalec, margarynę czy inne śniada-niowe produkty. "W tych dniach nie uczestniczymy we Mszy św., ale umywamy nogi ubogim, co staje się rodzajem celebracji eucharystycznej'".

W kancelarii parafialnej są do nabycia wielkanocne paschaliki.

Na półce z prasą katolicką znajdziemy „Gościa Niedzielnego”, gazetę parafialną „St. Paulus” oraz „Biuletyn Parafialny”.

Drodzy Parafianie.

Jeśli na coś ciągle patrzymy, to może nam to spowszednieć, i wówczas przestaje oddziaływać z mocą. Zasłonięty, a później odsłonięty znak wiary i zbawienia (Krzyż ) porusza serca. W tym jest całą nasza nadzieja.