Domowe Triduum

Epidemia koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia postawiły nas w trudnej sytuacji. We wszystkich parafiach liturgia trzech najważniejszych dni w roku będzie sprawowana niemalże bez udziału wiernych. Jej brak zastąpią, na szczęście, liczne transmisje telewizyjne, radiowe, oraz w Internecie, ale te – jak podpowiada doświadczenie – bardziej sprzyjają przyjęciu postawy biernego widza, aniżeli aktywnego uczestnika. Dlatego proponujemy Triduum Domowe. Pomysł podsunął Franciszek, który przy okazji pielgrzymki do Japonii zauważył, że chrześcijaństwo przetrwało w niej wieki prześladowań, mimo nieobecności księży, dzięki liturgii domowej. Zatem to, co jawi się jako trudność i brak, może być szansą.

Przygotowanie

Zaczynamy od miejsca, gdzie podczas domowej liturgii gromadzić się będzie rodzina. Przygotujmy zakątek wyłączony, jeśli to możliwe, z innych domowych zajęć. Stół, jak na kolędę, przykryty białym obrusem, krzyż świece, Pismo święte, ulubiona ikona lub obraz, przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Domowe Triduum nie może być dziełem jednego człowieka. Dlatego należy zrobić wszystko, by zaangażować w nie jak najwięcej członków rodziny. Niżej będziemy sugerować w jaki sposób to zrobić. Przejdźmy zatem do konkretnych propozycji